Genç Aleviler

Genç Aleviler (http://www.gencaleviler.com/forum/index.php)
-   Çorum (http://www.gencaleviler.com/forum/forumdisplay.php?f=141)
-   -   çorumun alevi köyleri (http://www.gencaleviler.com/forum/showthread.php?t=3323)

sibele 07-07-2008 23:53

çorumun alevi köyleri

çorumun alevi köyleri:

Çorum ilinde 268 köyde alevi yaşamaktadır. Bu köylerden bazıları karışıktır. Bazı karışık köylerde ise alevi sayısı yok denecek kadar azalmıştır. Hatta hiç yoktur. Bu köyler bu listeye yazılmamıştır. Genel olarak alevi köylerin eğitim düzeyleri yüksektir. Ve hiç bir zaman sol potansiyellerini kaybetmemişlerdir. Ve her zaman devrimci hareketin temel dinamiğini oluşturmuşlardır.

Çorum merkez köyleri:

düdüklü, Eymir, Harmancık, Sarmaşa, Hızırdede, Büğet, Güvenli, Karasar, Ataköy, Palabıyık, Atçalı, Pancarlık, Kavacık, Eskiekin(karışık), Kazıklıkaya, Turgut, Tolamehmet, Şekerbey(karışık), Yoğunpelit, Sazak, Çobandüven, Ahmetoğlan, Üçköy, Örencik, Karagöz, Hımıroğlu, Gökçepınar, Kadıderesi, Mollahasan, Şanlıosman, kuşsaray, Mustafaçelebi, Gökköy, Kozluca, Sevindikalan, Mühürler, Teslim, Karacaköy, Kılıçören, Büyükdivan, Budakören, Yenice, Kadıkırı(karışık), Tahran, Çayhatap, Sapaköy, Narlık, Karadona, Çağşak, Evciortakışla, Evciyenikışla, Evcikuzkışla, Yenihayat, Sarinbey, Seyfe, Mislerovacığı, Bürüoğlu, Hamdiköy, Serban, Sırıklı, Morsümbül, Bektaşoğlu, Seydimçakallı, Arpalık, Altınbaş, Kertme, Karakeçili, Şahinkaya, Ülkenpınarı(çerkes), Dereköy, Eskiören, Kızılkır, İnalözü(karışık), Hacıbey, Dut, Çaltıcak, Aslanköy, Eşençay, Eskiköy, Çalyayla, Kıaılpınar, Acıpınar, Dutçakallı, Erdek, Çukurören, Çanakçı, Deller, Ömerbey, Laloğlu,karabayır,seyfe.

Alaca’nın köyleri:

çırçır,Harhar, Karkın, Kalınkaya, Çevreli, Karamahmut, Alacahöyük, İmat, Keşlik, Çelebibağ, Eskiyapar, Gıcıklı, Külah, Çomar, Perçem, Velet, Değirmendere, Haydar, Söğütözü, Onbaşılar, Akçaköy, Kayabüğet, Kuyumcusaray, Yenice, Karetepe, Koçhisar, Balçıkhisar, İsaağacı, Akören, Yeniköy, Kürkçü, Soğucak, Bozdoğan, Büyükkeşlik, Kılavuz, Akpınar, Dutluca, Dereyazıcı, Büyükcamili, Küçükcamili, Geven, Kuzkışla, Değirmenözü, Akçasoku, Küre, Koyunoğlu, Mazıbaşı, Çikhasan.

Mecitözü’nün köyleri:

Köseeyüp, Boğazkaya, Kalecik, Dağsaray, Kayaı, Alancık, Totali, Kavaklı, Koyunağlı, Karacuma, Yeşilova, Boyacı, Geygoca, Hisarkavak, Kozören, Körücek, Karacaören, Sorkoğlan, Akpınar, Konaç.

Sungurlu’nun köyleri:

Karakaya, Beyyurdu, Şekerhacı, Gökçam, Kamışlı, Körkü, Çiçeklikeller, Sarıkaya, Alembeyli, Kemallı( karışık), Akpınar, İnegazili(karışık), Oğlaközü, Cevheri, Çayan, Çayan, Mağmatlı, Akçalı,topuz, besevler

Ortaköy’ün köyleri:

Aşar, Büyükkışka, Senemoğlu, Cevizli, Kavakalan, İncesu(karışık), Kuyucak, Kızılhamza, Fındıklı, Yaylacık,

Osmancık’ın köyleri:

Çampınar, Kumbaba, Baltacı Mehmet Paşa, Yağsiyen, Karağaç.

İskilip’in köyleri:

Kılıçdere, İbik(karışık), Veletler(karışık), Hasandeğen, Karlık, Cıngıllıoğlu,soğucak

Boğazkale’nin köyleri:

Sarıçiçek, Yazı, Yanıca.

Uğurludağ’ın köyleri:

Büyükerikli, Küçükerikli, Gökçeağaç(karışık).

Laçin’in köyleri:

Gökgözler, Kuyumcu(bir mahallesi), Gözübüyük.

Dodurga’nın köyleri:

Obruk, Mehmet Dede Tekkesi.

Kargı’nın köyler:

Karapürçek

Bayat’ın köyleri

Eskialibey.

oguzlar ilçesinde alevi yerleşimi yoktur

alıntıdır bu araştırmada bazı hatalar olabilir eksikler yada yanlışlar varsa lütfen belirtiniz..

Ruzgar 07-07-2008 23:56

emegine saglık ablan resimlerde olsaydı daha güzel olurdu sanırım yok olsun

Munzur 07-08-2008 02:22

Emegine saglık sibele konu sabitlenmiştir.

sibele 07-08-2008 03:07

çorumdan görüntüler

Ruzgar 07-08-2008 03:09

süpersin abla ellaham çoruma bak hele sen

Devrim06 07-08-2008 11:48

alaca

Alinti:

Alaca’nın köyleri:

çırçır,Harhar, Karkın, Kalınkaya, Çevreli, Karamahmut, Alacahöyük, İmat, Keşlik, Çelebibağ, Eskiyapar, Gıcıklı, Külah, Çomar, Perçem, Velet, Değirmendere, Haydar, Söğütözü, Onbaşılar, Akçaköy, Kayabüğet, Kuyumcusaray, Yenice, Karetepe, Koçhisar, Balçıkhisar, İsaağacı, Akören, Yeniköy, Kürkçü, Soğucak, Bozdoğan, Büyükkeşlik, Kılavuz, Akpınar, Dutluca, Dereyazıcı, Büyükcamili, Küçükcamili, Geven, Kuzkışla, Değirmenözü, Akçasoku, Küre, Koyunoğlu, Mazıbaşı, Çikhasan.
söğüt özü köyü büyük ve kücük oarak iki adet olup büyük söğütözü köyü alevi köyüdür.

alaca merkezi, göbeği zaten baska resmedilecek bisey yok merkezde:) köylerinden güzel olanları var

Devrim06 07-08-2008 12:33

alaca perçem köyü

Perçem Köyü, Alaca İlçesi'nin Güney batısında yer almaktadır. Doğusunda Yatankavak Büyük Hırka Köyü, güneyinde Küçükhırka Köyü, güney batısında Kaleycikkaya, kuzeyinde Dedepınarı ve Eren (Velet) köyleri, kuzey batısında Çomar Köyü bulunmaktadır. Çorum iline 64 km, Alaca İlçesine 14 km uzaklıktadır. Yolu asfalttır. 1997 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 199 kişi, 2000 sayımına göre 165 kişi olup hane sayısı 52'dir. Ormanlık bir alana sahiptir. Yaşayanların bir kısmı yerli olup bir kısmı Sivas'tan, bir kısmı da Yekbaş'tan gelmiştir. Köy, ismini adı geçen ormanlık alandan almıştır. Ormanlık alan, köyün üzerine perçem (kekil) gibi döküldüğünden bu isimle anılır olmuştur. 4000 dönüm kadar ormanlık alanı vardır. İlköğretim okulu bulunmayıp taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. İçme suyu şebekesi mevcut olup düzenli çalışmamaktadır.
etrafımız sünni köylerle cevrili hep

KÖYÜMÜZDEKİ SOY İSİMLER

KOCA Koca Soyismlilerin tamamı Sivas İli İmranlı İlcesi ARIK köyünden gelmişlerdir.Uzun süre köyün Battalın pınarı bölgesinde çadırlarda yaşamışlar daha sonra köyeden kız alıp vermek suretiyle köye yerleşmişlerdir bir bölümüde Yozga İlinin Çiftlik köyüne ve Nevşehir ili Hacıbektaş İlcesine yerleşmiştir. Köye yerleşenler Mahmut KOCA Nazife ÖZBEK ile evlenmiş köyde Zarife POLAT isimli kızı(İbrahim POLAT)'ın karısı yaşamaktadır. Mustafa KOCA (CORUZ) köyden Adife SIĞIRCI ile evlenmiş oğlu Şakir KOCA köyde yaşamakta diğer çocuklar Ali,Yusuf ve Mehmet KOCA olup İstanbulda yaşamaktadır. Hasan KOCA (Kürt Hasan) Durmuş Ali ve Hüsyin İsimli oğullarından olan çocuklaı köyde İstabul ve Ankarada yaşmaktadır. İbrahim KOCA (İbo) Sivrilerden Rabia isimli bayanla evlenmiş yozgatın Çorak köyüne yerleşmiş oğlu Halit KOCAER den olma kızları senem ve Gülizar ile oğlu Abbas İzmirde yaşamaktadır. Mehmet KOCA (Çino) Yozgatın Çiflik köyünde yaşamış çocuğu olmamıştır.Hüsyin KOCA (Kürdün oğlu) oğlu Garipten Olma Hüsyin KOCA -Muharrem-Garip ve Seslihan yaşamaktadır. Melek KOCA Memili POLAT ile evlenmiş Mehmet (Çakmak)Hamza ve Hasan İimli çocuklar olmuş Hanım KOCA Üsük Sivri ile evlenmiş Ali (Kahya) Hüsyin ve Bağdat ismli çocukları olmuş Sırma KOCA köyden Veli TÜRK ile evlenmiş Sultan, Hüseyin, Ali Rıza, Mustafa,Gülüzar Kamber isimli çocuklar var. Elif KOCA mırız ile evlenmiş. Mahmut-Hanım-Kürt Hasan-Melek-İbrahim(İbo)Mehmet(Çino) kardeş olup aynı zamanda Sivas ili İmranlı İlcesi ARIK köyünden Mustafa KISA'nın (Kolluk Musto) kardeşleri Rıza KISA ve Hüseyin KISA'nın amca ve halalarıdır. Mustafa KOCA(Coruz)Elif ARSLAN -Hüsyin KOCA(kürdün oğlu Sırama TÜRK Mahmut KOCA ve Mustafa kısanın amcasının çocuklarıdır.
YILMAZ Çorumun Tarhan Köyünden geldikleri söylenmektedir.
DEVECİ
AYKAÇ
ARSLAN
POLAT Köyün yerlisi Büyük dede Dursun olarak bilinmekte oğlu Hamza ve Hamzadan Olma Memilidir.Memili Sivas ili İmranlı İlcesi ARIK köyünden köye yerleşen Melek KOCA ile evlenmiş be evlilikten Mehmet(Çakmak)-Hamza-Hasan(İşli) isimli çocuklar olmuş anneleri melek Arıklı Mustafa KISA'nın (Kolluk Musto) kardeşleri olduğu için ve perçemde yaşadıkları için Mehmet POLAT (Çakmak) dayısında kızı olan Senem ile Hamzada Fadime ile evlenmiş Hamza ölmüş Fadime Diğer kardeş Hasan ile evlenmiş.Fadimenin Hamza ile evliliğinden Memili-Dursun-Naciye Hasan İle evliliğinden Emine Olmuş Emniye Şakir KOCA'ya akraba diye vermişler.Mehmet ve Senemden İbrahim(ölü) Rıza Gülüzar-Melek-Halit-İkbal isminde çocukları olmuş yaşamaktadırlar bunlar aynı zamanda Arıklı Kolluk Musto Mustafa KISA ve Gülüzar KISA'nında torunlarıdır. POLAT ve KOCA soyadını tasiyanalr KÜRTLER olarak adlandırılır.
TÜRK
KILIÇ
ERSOY Malatyanın ARAPKİR ilcesinden geldiklerini söylerler.
GÖKDEMİR
KAYA
SİVRİ Sivas veya Kayserinin Sivrikaya köyünden geldiklerini söylemektedirler.
KARATAŞ
ERCAN Malatyanın Arapkirden geldiklerini söylerler
ÇELİK
KOL
TAŞAR
ÇOŞAR
SIĞIRCI
KİRLİ :

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ulasım haritası

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Devrim06 07-14-2008 15:52

Çomar Köyü - Alaca

İlçe merkezine 17 km’dir. Yolu asfalttır.
2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 88 olup hane sayısı 33’tür.
Bağlık ve bahçelik bir alanda kurulan köyün ilk sakinleri
Sivas yöresinden gelmişlerdir.
İsmi Çobanpınarı iken zamanla Çomar olmuştur.
Çobanpınarı ismi köyün merkezinde bulunan Çobanpınarı isimli çeşmeden gelmektedir.
Evler ahşaptır.
Çeşmesi ve mezarlığı vardır.
Geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.
Kuştepesi, Karılık ve Mehmetinkafa önemli mevkileridir.
Bir Türkmen köyü olmakla birlikte,

köyde yaşayan Pir Sultan Abdal soyundan olan
Seyidi Saadeti evlatları yaşamaktadır.
Pir Sultan Abadalın büyük oğul Seyit Ali Sultan Banaz’ı terketmek zorunda kalınca yanındakilerle beraber
Çorum/Hüseyinabad(Alaca)/Çomar Köyü’ne geliyor.
Köyü kurmuş olma ihtimali çok yüksek.
Seyit Ali Sultan 27 yıl Çomar’da kaldıktan sonra
kız kardeşi Senem’le birlikte yeniden Banaz’a dönüyorlar.
Köydeki Yılkıcı Baba (Battal Gazinin at bakıcısı)
yine çomar köydeki Battal Gazinin saklandığı Culfalık kayası denilen yerler bugün halk belleğinde söylence olarak yaşamaktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.
Köyün içme suyu şebekesi vardır
ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.
Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.
Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup
köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

cevresinde

suludere (orduoğlu)- sunni
perçem -alevi
velet -alevi
dedepınarı -sünni
kıcılı -alevi
eskiyapar -alevi
köyleri bulunur (hatırlamadıgım köyler olabilir)

equlibrium 07-14-2008 16:20

çomarı ben hatırlayamdım yani yerini kıcıllının aşağısındamıydı ki :be:

EyLem 07-14-2008 16:22

emeğinize sağlık sibele ablacım ve devrim06 abicim :) çok güzel olmuşş
benimde mecitözülü arkadaşlarım var çokta severim.. Çorumdada bir orayı bilirim :D

Devrim06 07-14-2008 16:24

Alinti:

equlibrium Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 19847)
çomarı ben hatırlayamdım yani yerini kıcıllının aşağısındAmıydı ki :be:

çomar ankara yolu üzerindeki kıcılı köyünden girilerek gidilir.
altında değil üstünde yani. suluderenin altında, kücük yesillik ve pek düz yeri olmayan bi köy. ismi gecen trihi yerleri halen bilinekte ve ziyaretci almaktadır.
yılkıcı türbe olarak kabul görmüs olup , hem piknik hemde adaklarını keser insanlar...

tükenmeyen umut 07-25-2008 01:27

ablam emegine yüreğine saglık...

nisan3 07-25-2008 13:28

yau sibele ,yukardan aşağı da saydım sağdan solada..şu 268 e varamadım..:D

sibele 07-25-2008 22:45

sevgili çatth burada yaklaşık 210 köy ismi var ama toplam 268 köyde alevi yaşadığına dair bilğiler mevcut
fakat ben bazı köylerin ismi listede olmayabiliyor mesela listeyi ben yapmadım ama listeye bildiğim ve listede ismi geçmeyen bir kaç köyü ilave ettim

eger arkadaşlarımızın da bildiği ve listede olmayan köyler varsa lütfen isimlerini belirtsinler bu tür listelerde eksikler yada yanlışlar olabiliyor hoş görün sevgiler.:)

KIZIL.MIZRAP 07-26-2008 01:42

sevgili arkadaşım paylaşımın güzel ama bazı köy isimleri yanlış yazılmış paantez içindekiler doğru isimlerdir..teşekkürler..

Alaca’nın köyleri:

çırçır,Harhar, Karkın, Kalınkaya, Çevreli, Karamahmut, Alacahöyük, İmat, Keşlik, Çelebibağ, Eskiyapar, Gıcıklı (gıcırlı veya kıcıllı ), Külah, Çomar, Perçem, Velet , Değirmendere, Haydar (haydarın ), Söğütözü, Onbaşılar, Akçaköy, Kayabüğet (kayagüğet), Kuyumcusaray, Yenice, Karetepe, Koçhisar, Balçıkhisar, İsaağacı, Akören, Yeniköy, Kürkçü, Soğucak, Bozdoğan, Büyükkeşlik, Kılavuz, Akpınar, Dutluca (tutluca ), Dereyazıcı, Büyükcamili, Küçükcamili, Geven, Kuzkışla, Değirmenözü (değirmenönü ), Akçasoku (ağcasoku), Küre, Koyunoğlu, Mazıbaşı, Çikhasan.

Devrim06 07-26-2008 10:04

Alinti:

KIZIL.MIZRAP Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 24716)
sevgili arkadaşım paylaşımın güzel ama bazı köy isimleri yanlış yazılmış paantez içindekiler doğru isimlerdir..teşekkürler..

Alaca’nın köyleri:

çırçır,Harhar, Karkın, Kalınkaya, Çevreli, Karamahmut, Alacahöyük, İmat, Keşlik, Çelebibağ, Eskiyapar, Gıcıklı (gıcırlı veya kıcıllı ), Külah, Çomar, Perçem, Velet , Değirmendere, Haydar (haydarın ), Söğütözü, Onbaşılar, Akçaköy, Kayabüğet (kayagüğet), Kuyumcusaray, Yenice, Karetepe, Koçhisar, Balçıkhisar, İsaağacı, Akören, Yeniköy, Kürkçü, Soğucak, Bozdoğan, Büyükkeşlik, Kılavuz, Akpınar, Dutluca (tutluca ), Dereyazıcı, Büyükcamili, Küçükcamili, Geven, Kuzkışla, Değirmenözü (değirmenönü ), Akçasoku (ağcasoku), Küre, Koyunoğlu, Mazıbaşı, Çikhasan.

dostum
arkadasımızın yazdıgı liste yanlıs yok , senin düzeltmiş oldugunu sölediklerin resmiyette arkadasımızın yazdıgı gibidir.
"haydar" köyüne telafuzda herkes haydarın köyü der ama resmi makamlarca adı haydar köyüdür.
gene "kıcılı" köyü telafuzda gıcırlı da denir ama kıcılıdır adı..keza kayabüğet de öledir

nisan3 07-26-2008 12:19

yukardaki konyula ilgili,devrime katılıyorum..
remi isimleri öyledir.
sibele,,
alacanın köylerinde,eksik yok gibi..
kuyu köyü vardı kürt alevidir..o yok sanki..
bi de döldersesi köyü vardır..
gerçi isimleri değişmişte olabilir..yozgata bağlıda olabilirler..emin değilim..
yani sonuçta,
alaca köyleri doğru,çorum köyleride doğru,sungurlu da ilave 3-5 köy çıkabilir..diğer yerlerde fazla yok zaten..
yani 268 imkansız gibi duruyor..
220 köy olsa,,
ortalama her köy kütüğüne,künyesine 3000 kişi ait olsa..demekki yaklaşık 700 bin civarı alevi çorumlu,memlekte yayılmış bi vaziyette mücadelesine::D devam ediyor..(matematiğim kuvvetlidir benim ha:D)..
çoğalmak lazım..

kızıl_can 07-26-2008 12:55

13-14 Temmuz günleri Duran'la birlikte Perçem'deydik. Çok güzel bir köy. Çok beğendim. Köylülerin sıcaklığını da hissettim.

Bu arada Duran'la birlikte Külah'a da gittik.

Alevi halkının yoğunlukta olduğu bölgeler buralar...

sibele 07-26-2008 15:46

Alinti:

çatth Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 24835)
yukardaki konyula ilgili,devrime katılıyorum..
remi isimleri öyledir.
sibele,,
alacanın köylerinde,eksik yok gibi..
kuyu köyü vardı kürt alevidir..o yok sanki..
bi de döldersesi köyü vardır..
gerçi isimleri değişmişte olabilir..yozgata bağlıda olabilirler..emin değilim..
yani sonuçta,
alaca köyleri doğru,çorum köyleride doğru,sungurlu da ilave 3-5 köy çıkabilir..diğer yerlerde fazla yok zaten..
yani 268 imkansız gibi duruyor..
220 köy olsa,,
ortalama her köy kütüğüne,künyesine 3000 kişi ait olsa..demekki yaklaşık 700 bin civarı alevi çorumlu,memlekte yayılmış bi vaziyette mücadelesine::D devam ediyor..(matematiğim kuvvetlidir benim ha:D)..
çoğalmak lazım..

kuyu köyünü duymadım ama dölderesi ve danaderesi var ama merkezemi baglılar yada başka bir yeremi bilmiyorum aklımda net olmayan bilğiler olduğu için paylaşmak istemedim

hasan19 02-07-2009 23:27

Alinti:

sibele Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 17554)
çorumun alevi köyleri:

Çorum ilinde 268 köyde alevi yaşamaktadır. Bu köylerden bazıları karışıktır. Bazı karışık köylerde ise alevi sayısı yok denecek kadar azalmıştır. Hatta hiç yoktur. Bu köyler bu listeye yazılmamıştır. Genel olarak alevi köylerin eğitim düzeyleri yüksektir. Ve hiç bir zaman sol potansiyellerini kaybetmemişlerdir. Ve her zaman devrimci hareketin temel dinamiğini oluşturmuşlardır.

Çorum merkez köyleri:

düdüklü, Eymir, Harmancık, Sarmaşa, Hızırdede, Büğet, Güvenli, Karasar, Ataköy, Palabıyık, Atçalı, Pancarlık, Kavacık, Eskiekin(karışık), Kazıklıkaya, Turgut, Tolamehmet, Şekerbey(karışık), Yoğunpelit, Sazak, Çobandüven, Ahmetoğlan, Üçköy, Örencik, Karagöz, Hımıroğlu, Gökçepınar, Kadıderesi, Mollahasan, Şanlıosman, kuşsaray, Mustafaçelebi, Gökköy, Kozluca, Sevindikalan, Mühürler, Teslim, Karacaköy, Kılıçören, Büyükdivan, Budakören, Yenice, Kadıkırı(karışık), Tahran, Çayhatap, Sapaköy, Narlık, Karadona, Çağşak, Evciortakışla, Evciyenikışla, Evcikuzkışla, Yenihayat, Sarinbey, Seyfe, Mislerovacığı, Bürüoğlu, Hamdiköy, Serban, Sırıklı, Morsümbül, Bektaşoğlu, Seydimçakallı, Arpalık, Altınbaş, Kertme, Karakeçili, Şahinkaya, Ülkenpınarı(çerkes), Dereköy, Eskiören, Kızılkır, İnalözü(karışık), Hacıbey, Dut, Çaltıcak, Aslanköy, Eşençay, Eskiköy, Çalyayla, Kıaılpınar, Acıpınar, Dutçakallı, Erdek, Çukurören, Çanakçı, Deller, Ömerbey, Laloğlu,karabayır,seyfe.

Alaca’nın köyleri:

Mecitözü’nün köyleri:

Köseeyüp, Boğazkaya, Kalecik, Dağsaray, Kayaı, Alancık, Totali, Kavaklı, Koyunağlı, Karacuma, Yeşilova, Boyacı, Geygoca, Hisarkavak, Kozören, Körücek, Karacaören, Sorkoğlan, Akpınar, Konaç.

Sungurlu’nun köyleri:

Karakaya, Beyyurdu, Şekerhacı, Gökçam, Kamışlı, Körkü, Çiçeklikeller, Sarıkaya, Alembeyli, Kemallı( karışık), Akpınar, İnegazili(karışık), Oğlaközü, Cevheri, Çayan, Çayan, Mağmatlı, Akçalı,topuz, besevler

Ortaköy’ün köyleri:

Aşar, Büyükkışka, Senemoğlu, Cevizli, Kavakalan, İncesu(karışık), Kuyucak, Kızılhamza, Fındıklı, Yaylacık,

Osmancık’ın köyleri:

Çampınar, Kumbaba, Baltacı Mehmet Paşa, Yağsiyen, Karağaç.

İskilip’in köyleri:

Kılıçdere, İbik(karışık), Veletler(karışık), Hasandeğen, Karlık, Cıngıllıoğlu,soğucak

Boğazkale’nin köyleri:

Sarıçiçek, Yazı, Yanıca.

Uğurludağ’ın köyleri:

Büyükerikli, Küçükerikli, Gökçeağaç(karışık).

Laçin’in köyleri:

Gökgözler, Kuyumcu(bir mahallesi), Gözübüyük.

Dodurga’nın köyleri:

Obruk, Mehmet Dede Tekkesi.

Kargı’nın köyler:

Karapürçek

Bayat’ın köyleri

Eskialibey.

oguzlar ilçesinde alevi yerleşimi yoktur

alıntıdır bu araştırmada bazı hatalar olabilir eksikler yada yanlışlar varsa lütfen belirtiniz..

Sevgili can çalışmadan dolayı sizi kutlarım ama bir açıklama yapayım isdedim müsadenle can kardeşim SARIÇİÇEK köyü de karışık bilgi babında can atı yazı degli benim köyünün adı

(YAZIR) olcak diger köyün adıda (YANICAK) olcak kardeşim var olasın emegine yüreginne saglık kardeşimsaygılarımla.

_ozan_ 07-04-2009 13:18

Sungurlu Gökçam Köyü'ndenim ben de.
Çok güzel bi paylaşım olmuş.. Emeğine sağlık..

Devrim06 07-04-2009 14:29

hoş geldin ozan seni görmek güzel

hasan19 07-04-2009 19:14

oy eski hem şerim benimi bizde bir zamanlar sungurluya baglıyıdık şidilerdede o özal deden hin olgu hin bizleri şah diyenin dilini kesen BOGAZKALEYE bagladilar bende YAZIR Köyündenim can kardeşim saygılarımla..

Perçem 07-04-2009 19:24

Alinti:

hasan19 Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 89610)
oy eski hem şerim benimi bizde bir zamanlar sungurluya baglıyıdık şidilerdede o özal deden hin olgu hin bizleri şah diyenin dilini kesen BOGAZKALEYE bagladilar bende YAZIR Köyündenim can kardeşim saygılarımla..

ah benim hasan amcam bir karşılama mesajında daha tüm şikayetlerini dile getirmiş :)

hasan19 07-04-2009 19:57

Alinti:

Perçem Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 89612)
ah benim hasan amcam bir karşılama mesajında daha tüm şikayetlerini dile getirmiş :)

oy bacim ne demek olsun tüm hicimi almalıyım ama olmuyor be bacim ah aha ah o hinler varya ahhhhhhhhhhhhhhhh..

_ozan_ 07-05-2009 00:54

Hoş bulduk abicim.
Hasan amca gönlün orda olcuktan sonra özalın gücü neye yeter ki..

hasan19 07-05-2009 07:32

Alinti:

_ozan_ Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 89624)
Hoş bulduk abicim.
Hasan amca gönlün orda olcuktan sonra özalın gücü neye yeter ki..

eyvallah sevgli can kardeşim yüregine saglık..:3t (63):

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:11

Çorum Merkez'e Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI

Neşet Köseoğlu
Çorumlu, sayı 3, sayfa 99-102

Dergimizin belli başlı işlerinden birisi de yer adlarını toplamak ve onları neşretmek olacaktır. Bu iş için uğraşacak kıymetli bir arkadaşımız vardır. Maarif dairesi bütün teşkilatı ile bu kültür işine yardım edecektir. Bu çalışmanın en büyük faydası Çorumun ilk sakinlerini ve gelen geçen bir çok kavimlerin bıraktıkları izlerini ve adlarını bulmak ve bu saha üzerinde geniş içtimai tedkiklere imkanlar hazırlamaktadır. Bu şekilde Türkiyede ilk derlemeyi İsparta Halkevi Başkanı Fehmi Aksu Isparta ilinde yapmıştır. Bu işlerle uğraşacak ilim adamlarımıza çok kıymetli bir hazine vermiştir. (1) İsparta tarihi yazıldığı zamanlar da bir çok belgeler arasında bu eser de büyük ve itimad edile bilir bir mehaz hizmetini görecektir. Biz işe başlangıç olmak üzere bir kaç misal vereceğiz. Aşağıda yazdığımız köy adlarını tedkik ederken Kınık, Büğdüz, Iğdır, Eymur, Salur, Bayındır, Çovundur, Kargı, Bayad, Afşar kelimeleri bize bu sahada ne kadar esaslı olarak çalışmak lazım geldiğini göstermeğe kifayet edecektir. Oguz boylarını gösteren bu adların toplu bir halde ayni sahada bulunması çok dikkate değer. Gelecek sayılarımıza 1004 (M. 1595) tarihli sicilden derlediğimiz insan adları ile Çorum, İskilip, Osmancık mahalle adlarını ve Çorum iline bağlı köy adlarını geçirmekle bu çok faydalı olan işe başlamış bulunuyoruz.

Çorum iline bağlı köy adları

1- Abdalata (2)
2- Abdalbodu
3- Acıpınar
4- Ağaçkaya
5- Ahilyas
6- Aksungur
7- Alpagut (3)
8- Arpalık
9- Aşlıarmut
10- Atçalı
11- Ayas
12- Babaoğlu
13- Balımsultan
14- Bayat (4)
15- Beydili (5)
16- Bozbuğa
17- Buğabağı
18- Büget
19- Büğdüz (6)
20- Büyükgülücek
21- Cerid muhaciri
22- Cerit (7)
23- Cörümvera
24- Çağşak (8)
25- Çakır
26- ...lıca
27- Çalkışla
28- Çaltıcak
29- Çanakçı
30- Çatak
31- Çayhatap
32- Çukurveran
33- Delibekiroğlu
34- Deliler (9)
35- Deniz (Kirencik)
36- Divankebir
37- Domu
38- Durgut
39- Elemin (10)
40- Elicek
41- Elmalı
42- Ertuğral
43- Eskiekin (Aliki)
44- Eşençay
45- Evcikuzkışla
46- Evciortakışla
47- Eymirikebir (11)
48- Ezil
49- Gelhayır
50- Gükdere
51- Gühersülek
52- Gürcü
53- Naci Ahmedderesi ve Tombuş çiftliği
54- Hacımusa
55- Hacıpaşa
56- Hamamlıçay
57- Hamdiköy (Sorsavuş)
58- Hankozlusu
59- Harmancık
60- Harzadın
61- İnalözümuhaciri (12)
62- İnalözü ve Sülüklü
63- İsmail
64- Kadıkırı (Ahmedşahna)x
65- Karaağaç
66- Karabayır
67- Karabürçek
68- Karaca (13)
69- Karacaveran
70- Karadonaşa
71- Karadona muhaciri
72- Karapınar
73- Katrançay (Yeşildere)
74- Kavacık
75- Kayı (Kıvırcık) (14)
76- Kazıklıkaya
77- Kılıçören (Burnu)
78- Kınık (15)
79- Kınıkdelileri
80- Kırkdilim (Gözübüyük)
81- Kireçöcağı
82- Kumçelteği
83- Kuruçay
84- Küçükgülecek
85- Maza
86- Mecidiyekavak
87- Mislerovacığı
88- Mühürler
89- Osmaniye
90- Ovacık (Kaçenköyü)
91- Ömerbey (Tepeköy)
92- Paşaköy
93- Penpecik
94- Salur (16)
95- Sapa
96- Saray
97- Saraylı
98- Sarmaşa ve İlice
99- Sarta
100- Sarimbey
101- Sarışeyh
102- Sazdeğirmeni
103- Sazköyü
104- Serban
105- Serpin
106- Seydimçakallı
107- Seyfe (17)
108- Seydimsultan (Bekâroğlu)
109- Sırıklı
110- Şekerbeyli
111- Şeyhhamza
112- Tarhan
113- Tarhan kozluköy
114- Taşpınar
115- Tatar
116- Teslim
117- Tolamehmed (Oyumgöz)
118- Tozluburun
119- Tut
120- Tutçakallı (Evdek)
121- Türkayşe
122- Türkler
123- Üyük
124- Yakuparpa
125- Yalak
126- Yaydiğin
127- Yenice
128- Yeniköy
129- Yuğunpelit
130- Büyüklâçin (N. M.)
131- Bağzıkköyü
132- Feriz
133- Gökçekaya
134- Hamidiyemuhaciri
135- Karapınar muhaciri
136- Karapınar şıhbizinli
137- Kızılpınar
138- Kuyumcu (Tutludere)
139- Küçüklâçid
140- Mesçitli
141- Narlı (Çolak Bekir)
142- Sarayözü
143- Sarin
144- Yavu
145- Yeniçamlıca

2-Eskiden bu köyde Abdalata zaviyesi olduğu için bu adı almıştır. Elimizde 826 Recep (temmuz 1422) tarihli bir vakfiye vardır ki (Merhum Seyyüdülmeşayih Abdal Burhan) şeklinde yazılıdır. 848 cemaziyelevvel (mayıs1444) tarihli diğer bir vakfiyede –bunların suretleri Çorum evkaf idaresinin defterinde (61-62) sayılarında kayıtlıdır.-- İse Abdal Ata bin şeyh toklu bin Burhan şeklinde yazılmıştır. Buna nazaran Abdal Ata Burhanın torunu olmuş oluyor.
3-Bu adda aynı zamanda Osmancıkta da bir köy vardır. Nüfusu 672 dir. Çorumda bulunan köyün nüfusu 209’dur. Bir de bu adı Çankırı merkez nahiyesinde görüyoruz. Nüfusu 195’dir.
4-Oguz boylarından bir aşiretin adıdır. Oguzlara dair Hüseyin Namık Orkun s.9 Çorum merkez kazası köylerinden olup 150 nüfusludur. Civar vilayetlerimizden olan Çankırıda bu adda bir köy olmasına karşı Amasyada bu adda biri merkez, diğeri Merzifon kazasında olmak üzre iki köy vardır.
5-Bu da bir Türk oymağının adıdır. Oguz boylarındandır. (Bozok) a mensuptur.
İskilip ve Çorumda olmak üzere bu adda iki köy vardır. İskilipte bulunanın nüfusu 414, Çorumda bulunanın nüfusu ise 337’dir. Amasya ilinde bu adda bir köy adı yoktur. Fakat Çankırıda Beydini nüfusu 172, Beydil nüfusu 319, Beydili nüfusu 282 şekillerinde olmak üzere, üç köy vardır.
6-Bu da Oguz boylarından birinin adıdır. 754 nüfuslu büyük bir köydür. Çankırı merkez kazasının köyleri arasında bu adda 379 nüfuslu bir köy de vardır. İspartanın Yalvaç ilçesinde bir tepe adıdır. (Yer adları F. Aksu)
7-Cerid adlı bir aşiretten iskân edilmiştir. Köyde 220 kadın ve erkek vardır. İkinci sayıda Mamalı aşireti hakkında neşrettiğimiz vesikalar arasında Ceridliler hakkında izahat vardır. Buna nazaran bu köyün kuruluş zamanını tesbit etmek kabil olabilir. Kısmen topladığımız yer adları arasında Cerid tepesi adlı bir yer vardırki bu köyün önündedir. Çorumda Cerid oğlu adlı bir aile de hâlâ vardır. İspartanın Eğirdir ilçesine başlı Barla nahiyesinde Cerid alanı adında bir yer vardır. (Yer adları Fehmi Aksu)
8-İspartada da da Çoğrışlı köyü vardır. (İsparta yeradları—Fehmi Aksu 1936, s. 38)
9-Delilu adlı bir Türk oymağı vardır. A.T.A. 105
10-İl Eminli adlı Bozulusa mensup bir oymak vardır. Bunların 1147 yılında Ulukışla ve Ereğli arasında iskânı için ayni tarihli bir ferman vardır. A.T.A. 197
11-Bu adda bir Türk cemaati vardır. A. T. A. 105
12-İnallu adlı bir oymak vardır. A.T.A. 100, 82, 183
13-Karaca Araplı adında bir cemaat vardır. A.T.A. 155-156
14-Kayı Türk boylarının en asilidir. Vilâyetimizde üç yerde bu ada tesadüf edilmektedir. Biri (İskilip—550 nüfuslu.) te, ikincisi (Çorum//284 nüfuslu.) da, üçüncüsü (Mecidözü—305) ndedir. Civar vilâyetlerden Amasyada bu adda bir köy yoktur. Fakat Çankırı dahilinde altı yerde vardır. Dördü merkez kazasında, biri İlgazda, diğeri de Çerkeş kazasındadir. Çerkeş tekinin adı Kaylıdır. Kayılı olması ihtimali vardır.
Diğer illerdeki Kayılar pek ender ve çok serpilmiş bir vaziyettedir. Çorum ve Çankırı illerinde ise tamamen tekâsüf etmiştir. Bunlara nazaran bu boyun Selçukiler zamanında buralara toplu bir şekilde yerleştirildikleri anlaşılıyor.
15-İlimizde bu adda iki köy vardır. O da Çorum ilçesindedir. Biri Kınık, diğeri Kınık delileridir.
16-Bu da oguz boylarındadır. İlimizde köy adı olarak bir yerde vardır. Civar vilâyetlerde Amasyada yoktur, yalnız Çankırının merkez ilçesinde 165 nüfuslu Salur adında bir köy vardır.
17-Seyif Han Bozkoyunlu aşiretinin oymaklarındandır. A.T.A. 101.

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:13

Çorum-Alaca'ya Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI
Neşet Köseoğlu

Çorumlu Dergisi Yıl: 1, Sayı 4, 15.07.1938, Sayfa 136-139

ALACA

146- Acepşar (Kürkçü)
147- Akpınar
148- Akveran
149- Altınta (Çöplüce)
150- Arapseyf
151- Balcıkhisar
152- Balpınar
153- Beşiktepe
154- Bolatcık
155- Bozdoğan (18)
156- Büyük camili
157- Büyük dona
158- Büyük hırka
159- Büyük keşlik
160- Büyük söğüt özü
161- Çal
162- Çatak
163- Çatalbaş
164- Çelebibağı (Kötü köy)
165- Çikhasan
166- Çomar
167- Çopraşik
168- Çöplü
169- Dedepınar
170- Değirmendere
171- Değirmenönü (Çırçır)
172- Dereyazıcı
173- Dölderesi
174- Eskiyapar
175- Evci
176- Fakılar
177- Gazipaşa
178- Gerdekkaya
179- Gökveran
180- Harhar
181- Haydar
182- Hışır
183- İbrahim koyunlu
184- İbrahimoğlan Alamaslı
185- İmat
186- İmat hüyüğü
187- İsahacı
188- İsmailli
189- Kalecikkaya
190- Kalehisar
191- Kalınkaya
192- Kapaklı
193- Karakaya
194- Karamahmut
195- Karatoltepe
196- Karçın
197- Karanıkara
198- Karabüğet
199- Killik
200- Kıcık
201- Kıcılı
202- Kılavuz
203- Kızılhamza
204- Kızıllı
205- Kızkaraca
206- Kızılyar
207- Koçhisar
208- Kuyluş
209- Koyunoğlu
210- Kuyumcuveran
211- Kuzkışla (Kabil)
212- Küçükdomu
213- Küçükhırka
214- Küçükkeşlik
215- Küçük söğütözü
216- Küçük yenice
217- Külâh
218- Küre
219- Mahmudiye
220- Manişar
221- Mazıbaşı
222- Miyanesultan
223- Narlı
224- Örülükaya
225- Perçem (Meydan)
226- Sancı
227- Sarı Süleyman
228- Seyidnizam
229- Sincan
230- Soğucuk
231- Sultanköy
232- Tahiabat (Kırklar)
233- Tutaş
234- Tutluca
235- Veled
236- Yatankavak
237- Yeniavunmuş
238- Yeniköy (Yenice)

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:14

Çorum- İskilip'e Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI
Neşet Köseoğlu

İSKİLİP

239- Ağcasu
240- Ahlatcık (Göl)
241- Avhatyakası
242- Akdam (Karakeçi)
243- Akkaya (Çatak)
244- Akpınar (Onaçahmet)
245- Almalı
246- Asarcık (Kozveran)
247- Asarçay
248- Aşağı örenseki
249- Aşağışeyhler (Kuzören)
250- Başmakçı
251- Beyoğlan
252- Çatkara
253- Çavuşoğlu (Soytarı)
254- Çayköy
255- Çepni (Sipahi)
256- Çomu
257- Çukur
258- Dağkıyısı
259- Derinöz
260- Dorukseki
261- Doğangir
262- Eskiköy (Akkil)
263- Eskiören (Dere köy) (Ferhalı)
264- Evlik (Dereseki)
265- Güneyalıç
266- Hacıbayram
267- Hacıbey
268- Hacı Halil
269- Halı (Alibeyli – Semüşler)
270- Harun
271- İbik
272- İkikise (Yalın kise – Kelleli)
273- İki pınar (Kargın)
274- Kara ağaç
275- Karaburun
276- Karaçukur (Kenger – Ahlay)
277- Karaveran
278- Karmış
279- Kavak (Kargın – Karagöz)
280- Kaya ağzı
281- Kayı
282- Kertme (Babaoğlu)
283- Kılıçdere (Kaynarca – Kılıçdere)
284- Kızılcapelit
285- Kurusaray
286- Kuzköy
287- Kuzluk (Kızılçabıyır)
288- Koşçağız (Yalak)
289- M...sular (Konuşağıl)
290- Örübağ
291- Saraycık
292- Sarıkavak (Kuzahlat)
293- Seki (Soldere)
294- Seyidçayı (Alıç)
295- Soğucak
296- Sorgun (19)
297- Şaphana
298- Şeyh (Karaşar)
299- Şehirayuğı (Karlık)
300- Şehirkuruçay
301- Tepeköy (Yolaltı)
302- Yalakçayı (Hasandeyin)
303- Yanoğlan
304- Yavukurtluözü
305- Yaylacıkseki
306- Yenice
307- Yerli (Soğilân)
308- Yukarı veranseki
309- Alagöz
310- Ağzıbüyük
311- Ahacık
312- Akseki
313- Barak
314- Bayanpınar
315- Bayan
316- Beyveran (Beydili)
317- Çerkeş
318- Danabaş
319- Demirciler (Ayvaca)
320- Der......tuğun
321- Emirhalil
322- Emirşah (Karakaya)
323- Eski Alibey
324- Evci (Müstecep)
325- İleği (Horozoğlu)
326- İshaklı
327- Kalınpelit (Sülüklü)
328- Karadibek
329- Karaömer
330- Köpüklü
331- Kunduzlu
332- Kuşu (Şeyhler)
333- Lapa
334- Meva
335- Ovacık
336- Pancarlıklar (Aşağı-Yukarı)
337- Reşadiye
338- Saray
339- Satıyüzü
340- Sivas kuruçay
341- Taytak (Karaceceli)
342- Tepebayat
343- Tepekutuğun
344- Tophana
345- Yatukco
346- Zeyveli (Kuruçay)
347- Kızılveran
348- Anbarcı (Yeniyapan)
349- Belkavak (Boztepe)
350- Cender (Torunlar)
351- Eskiçeltek
352- Kalenderoğlu
353- Karahacı (Aşağı resuloğlu yenice)
354- Karakısık
355- Karavdar
356- Kırköy
357- Kızağlı
358- Kızılkın (İğdeli)
359- Mehmetali çiftliği
360- Sağpazar
361- Tutpınar (Köpeç)
362- Üçdam
363- Yarımca (Karakısık)

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:16

Çorum - Mecidözü'ne Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI
Neşet Köseoğlu

MECİDÖZÜ

364- Ahmediye (Kaymakçı)
365- Akçakoyun
366- Alancık
367- Alveran
368- Araphacı
369- Avkat
370- Ayvalı
371- Badan
372- Bayındır (20)
373- Bebük
374- Bekişler
375- Babacık
376- Boyacı
377- Bünyani osman (Söğutönü – Yağma)
378- Büyükdüvenci
379- Celâli (Şeyholu)
380- Çağna
381- Çayan
382- Çayköy
383- Çıkrık
384- Çitli
385- Dağsaray
386- Değirmenderesi
387- Devletoğlanı
388- Doğla
389- Elvançelebi
390- Emirbağı
391- Eskice
392- Fakıahmed
393- Farzand
394- Fiğani
395- Geykoca
396- Gökçebel
397- Güney
398- Hıdırdede
399- Hisarkavak
400- Horku
401- İbek
402- Kalaycık
403- Karacaveran
404- Karacuma
405- Karasar
406- Kargı
407- Kavaklıkışla
408- Kayı
409- Kertin (Kertme)
410- Kışlacık
411- Kışladeresi
412- Kızılca
413- Konaç
414- Koyunağılı (Koyunoğlu)
415- Kozveran
416- Korücek muhaciri
417- Köseeyyup
418- Kutlak
419- Kuşsaray
420- Kuyulukışla
421- Küçük düvenci
422- Mecidiye (Kuyucak)
423- Mullacop
424- Virancık (Örencik)
425- Palabıyık
426- Pınarbaşı
427- Sarıhasan
428- Sırçalı
429- Sorkoğlanı
430- Sülüklü
431- Şemi
432- Tanrıvermiş
433- Terken
434- Üçköy
435- Vakıflar
436- Yedigöz
437- Zennun
438- Körücekyevli
439- Cemilbey (Çorak)
440- Ahmedoğlanı
441- Akpınar
442- Balıyakupağa
443- Bekiroğlu
444- Çobandivanı

18- Anadolu Türk aşiretleri adındaki eserde malûmat vardır. (S.26,149,208)
19- (III) de Bozok sancağında bir kaza adı idi. (Anadolu Türk Aşiretleri s.121) ayni zamanda Türk aşiretlerinden birinin adıdır.
20- Bu da Oğuz boylarından birinin adıdır. (1101) de Çiğdemli Türkmenleline tabi idi. (Anadolu Türk Aşiretleri s.77, 84)
¬¬¬¬¬¬¬¬¬

YER ADLARI –3
Neşet Köseoğlu

Sayı 7, Sayfa 250-253 (42-45)

445- Düdüklük
446- Elköy
447- Gökçepınar
448- Gökköy
449- Haydutoğlu
450- Hımıroğlu
451- Kadıderesi
452- Kanlıosman
453- Karagöz
454- Karapınar
455- Kozluca
456- Kuduzlar
457- Küçük palabıyık
458- Kürtler
459- Mullahhasan
460- Mustafa çelebi
461- Sarıkaya
462- Sarılık
463- Sazak
464- Sevindikkalanı
465- Şeyhmustafa
466- Tevfikiye
467- Ortaköy
468- Asar
469- Aştavul
470- Büyükkışla
471- Cevizli
472- Fındıklı
473- Göpsen
474- İncesu
475- Oruçpınarı (Karadağ)
476- Kavakalanı
477- Karahacip
478- Solbaş
479- Senemoğlu
480- Sirkeoğl

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:17

Çorum - Osmancık'a Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI –3
Neşet Köseoğlu

OSMANCIK

481- Apşan
482- Ağızsuyu
483- Ağıroğlan
484- Akkaya
485- Akveran
486- Alpağut
487- Ardıç
488- Ayva
489- Baldıran
490- Balkavak
491- Berk
492- Çiftlik
493- Çukuraluç
494- Danişment
495- Deliler
496- Dikenli
497- Dodurga
498- Durucasu
499- Evlik
500- Fındıcık
501- Girinoğlan
502- Gökdere
503- Güneşveran
504- Güvercinlik
505- Hacıhamza
506- Hacıhamza (Güneyi)
507- Hacıhamza orbuğu
508- Hacıhamza seküsü
509- İnal
510- İncaçay
511- İncesu
512- İskir
513- Karaağaç dağı
514- Karaçay
515- Karaköy
516- Karaveran
517- Kargı
518- Kavakçayı
519- Kızıltepe
520- Kumbaba
521- Kuyucak
522- Köçepa
523- Maksutlu
524- Mandıra
525- Mehmed dede obruğu
526- Mehmed dede tekkesi
527- Öbektaş
528- Sarbukavak
529- Seciğen
530- Sekü
531- Sekübağı
532- Tekmen
533- Tutuş
534- Umaç
535- Uvacıksuyu
536- Yeniköy
537- Zambal
538- Avlağı
539- Aşağı zeytün
540- Aşıkbükü
541- Aydın
542- Çaylı (Eesenli)
543- Hanefi
544- Kâmil
545- Karalargüney
546- Konaca
547- Kız (Kuz)
548- Kızhayat (Kuzhayat)
549- Pelitçik
550- Yukarı zeytid

Yilmaz Demir 11-01-2009 12:19

Çorum - Sungurlu'ya Bağlı Köylerin Listesi

YER ADLARI –3
Neşet Köseoğlu

SUNGURLU

551- Ağcalı
552- Akcakoyunlu
553- Akdere
554- Akpınar
555- Almaslı ortakışla
556- Alembeyli
557- Arabçayı
558- Araf
559- Araphacılı
560- Arifegazili
561- Arıcı
562- Ayağıbüyük
563- Bağdatlı
564- Bahişli
565- Beşdam
566- Beşkız
567- Beşpınarı balâ
568- Beşpınarzir
569- Boladıkebir
570- Boladısağır
571- Boztepe
572- Cevheri
573- Çoğul
574- Çılhalı (Çulhalı)
575- Çadırhüyük
576- Çavuş
577- Çavuşcu
578- Çayan
579- Çiçekli
580- Çiftlik
581- Çokurlu (Çukurlu)
582- Demirşeyh
583- Denizli
584- Derekışla
585- Dertli
586- Diği
587- Durgutlu
588- Ekizli
589- Eşme
590- Fındıklızır
591- Gafurlu
592- Gazi
593- Hacılarhanı çerkez
594- Hacılarhanı Türk
595- Hacıosman
596- Hillalli
597- İmirli
598- İncesu kebir
599- İncesu sağır
600- İncegazili
601- Kaledere
602- Kamişli
603- Karaçay
604- Karaevliya
605- Karakocalı
606- Karaoğlan
607- Kavşit
608- Kemallı
609- Kertme
610- Kırankışla
611- Kışla
612- Kızılçakışla
613- Kızılkebir
614- Kızılsağır
615- Kula
616- Kuşcalı
617- Kürkü (Körkü)
618- Mahmatlı
619- Mehmandı
620- Me..emker
621- Muratkolu
622- Müdü
623- Oyaca
624- Saraycık
625- Sarıcalar
626- Şingiller
627- Şirin
628- Patlı
629- Terzili
630- Tirkeş
631- Tokullu
632- Topuz
633- Tuğcu
634- Tuğla
635- Üçoluk
636- Yamadıkebir
637- Yamadısağır
638- Yanabat
639- Yirce
640- Yorgalı
641- Yörüklü
642- Zankı
643- Boğazkale
644- Çarşıcuma
645- Ekmekci
646- Emirler
647- Esipkıran
648- Evci
649- Fındıklıbalâ
650- Gölpınar
651- Gökçam
652- Hamallı çerkes
653- Hamallı Türk
654- Kadılı çerkes
655- Kadılı Türk
656- Karakeçili
657- Kaymaz
658- Mehmetbeyli
659- Salman
660- Sarıçiçek
661- Şekerhacılı
662- Yanıcak
663- Yazır
664- Yekbas

NOT: Çorum ili köyleri hakında yapmakta olduğumuz araştırmalar henüz bitmemiştir. Bunun için yadığımız notlar mahmut bir kaç köye inhisar etmektedir. İleride araştırmalarımızı temamladıkça her köy adı hakkında izahat vermek mümkün olacaktır.

Köy isimleri yazarken 606 yazılmamıştır. Bundan dolayı köy sayısında farkılık vardır. (Yılmaz Demir)

sağnak 11-10-2009 01:03

emeğinize sağlık güzel bir araştırma olmuş...

Yilmaz Demir 11-30-2009 03:14

Köy İsimleri

- Tüm Türkiye'deki köy isimlerinin son şeklini :
bulabilirsiniz.
Çorum köylerini:
bulabilirsiniz.

- Akçasoku diye bir köy ismi yerelnet yok.
- Sungurlunun Çavuş köye eksik.
- Merkeze bağlı Dut köyü eksik. Bu köy karışıktır.
- Danaderesi bir köy ismi değildir. Çorum'dan İskilip'e giderken içerisinden geçilen bir bölgenin adıdır. Seydim köyüne bağlıdır. Dana deresi denmesinin nedeni, Şu an sünni olan Seydim köyündeki Seydim Sultan'ın danalarını burada otlatmasından geldiği yazılmaktadır. Seydim yol ayrımından önceki bölgedir. Çeşmenin olduğu bölge.

Çopur 11-30-2009 17:02

Alinti:

Yilmaz Demir Nickli Üyeden Alinti (Mesaj 100139)
- Akçasoku diye bir köy ismi yerelnet yok.

Alaca ilçesine bağlı bir köydür. Yerelnet adlı sitede olmaması köyün olmadığını göstermez.

mamican 11-30-2009 17:39

Alinti:

284- Kızılcapelit
kızılcapelit oğuzlara bağlı bir köydür.
oğuzların eski adıda karaverandır özal döenmi isim değişikliğinden nasibini almış bir yerleşim yeridir bunun yanısıra su anda kızılcapelit oğuzların bir mahallesi olmuştur...

caferi 11-16-2010 19:33

Asker Arkadaş

Sevgili çorumlu Kardeşlerim Ben 1970 Yılında Keşanda Askerlik Gorevi
Yapmak Için Gittim Aynı Birlikte Alacalı Satılmış Bektaş Arkadaşımı
Arıyorum Bana Yardımcı Olursanız Teşekkuru Sizlere Borç Bilirim
Biz Keşan Uçaksavar Bataryasında Satılmışbektaş çavuşla Gorev Ifa
Etdik Benden Biraz Kıdemli Olması Dolaysıyla Benden Once Teris Oldu
Bende Onunla Olamadım çunku Geliboluda Talimgahtaydım Yılların
Ozlemi Dayanmamı Sabrımı Elimden Aldı Iletişim Araçlarıda Varken
Yararlanmak Istedim Siz Gençlerinde Bu Konulara Eyiliminiz Oldugunu
Arkadaşımı Rahat Bulma Sankide Yakaladım Duşuncesi Bende Hakim Oldubeni Lutfen şu Yaşlı Halimle Mutlu Ederseniz Sevinirim
Bizim Yunus Gibi Duşunen Canlara Selam Olsun

caferi 12-05-2010 00:31

çekilen çileleri Bir Sizler Birde Allah Bilir Zorlukları Bende Biliyorum Bende
Alevi Oldugumu çokzaman Sonra ögrendim Oda Yine Elazıgda Oldu Ilk Okul Uçte
çankırıdan Elazıga Gittik Alevi Nufusu Biraz Yogundu Işte Tam Ozamanda Aşık
Mahsuni şerif Yeni Gibiydi Yıldızı Parlak Onun Deyişlerini Dinleyerek Annemde
Bizlere Ehlibeyt Oldugumuzu On Iki Imamları Rahatça Anlatdi Iki Sene Elazıgda
Oturduk Sonra Kimim Nerden Geldik Babamın Annemin Alevi Olduklarını Bizlerden Bile Sakladıklarını Haklı Gerekçelerinin Oldugunu Gordum Mesela
Yugoslavyada Zulum Goren Halk Zorunlu Isimlerini Deyiştirdiler Kagıt Uzerinden Yapabilirsiniz Ama Inancı Kalbden Olmedikçe Alamazsınız Mesela
Kerkukte Saddam Turkmen Kızılbaşlara Zulum Etdi çogu Korkudan Sunnileştiler Sonunda Bugun Dunden Iyi Hunkar Hacı Bektaşı Veli Anma Torenlerine Gelmeye Başladılar Yani Aslına Donduler Geçenlerde Sayın Başbakan Filistinde Turkmen Koyune Gitti Ordaki Bizim Zulum Goren Turkmenler Başbakanı Saygıyla Karşıladılar Sonuş Bizlere Taş Atan Insanlara
Hep Ekmek Atmışızdır Atmayada Devam Edeceyiz çunku Bizler Kerbelada Mazlum
Olan Huseyinin Yanında Olduk Bizim şiarımızda Dogrulukla Halk Olmuşuz Biz Alevi Bektaşı Mevlevi Felsefesiyle Muhammet Ali Sevgisiyle Beslendik Mimberimiz Insandır Bizim Yunus Gibi Duşunen Canlara Selamlar Olsun Hızır Yoldaşımız

caferi 12-06-2010 21:33

06 devrim arkadaşın yaptıgı gibi herkes köyundeki soy isimlerini bu ortamda açıklarsa
bende bu vesileyle SATILMIŞ BEKTAŞ arkadaşa ulaşırım benim gibi arkadaş arayan
dostlara kısa yoldan yardımcı olmak bundan başka daha iyi iletişim yolu ustelikte
ekonomik şimdilik sadece kuruda olsa teşekkur ederim

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak ayarlanmış. şu anki Zaman: 13:53.